Par mums

Nurmuižas Pils

UNIKĀLĀ

Vēsture

Nurmuižas pils ir Livonijas ordeņa vasaļa pils, kas celta 16.gadsimta otrajā pusē. Nurmuiža ir lielākais un senākais muižas komplekss Latvijā, kurš ir saglabājies līdz mūsdienām. Pils teritorijā ir 33 ēkas un septiņi dažādi pieminekļi vienuviet – sešas ēkas ir valsts nozīmes kultūras pieminekļi, piecas ēkas ir vietējās nozīmes kultūras pieminekļi, ir arheoloģiskais piemineklis, dabas piemineklis, mākslas piemineklis un viss komplekss ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.
Uzcelta

16. gadsimtā

Nurmuižas pils (vācu: Nurmhusen) ir bijusī Livonijas ordeņa vasaļa pils Laucienē, Talsu novadā, kas celta 16.gadsimta otrajā pusē. Līdz 1920.gada zemes reformai pils piederēja Firksu dzimtai, kas bija viena no bagātākajām visā Kurzemē. Tas ir lielākais un senākais līdz mūsdienām saglabājies muižas komplekss Latvijā.

Firksi bija uzticami Kurzemes hercogu atbalstītāji un viņi ieņēma augstus amatus hercogistes militārajā hierarhijā, tāpēc tika atbilstoši atalgoti. Zināms, ka Firksiem piederēja Talsu un Pedvāles pils. Nurmuižas apkaimē viņi apsaimniekoja 17 000 hektāru zemes, tātad būtībā visu Laucienes pagastu. Viens no Firksiem pat bijis hercoga Jēkaba sūtnis Francijas karaļa galmā. Pēdējais vācu muižnieks, kurš Nurmuižā saimniekoja, bija Otto Firkss. Viņa iniciāļi sakrīt ar tagadējā saimnieka Oļega Fiļa iniciāļiem, ko bija ievērojuši tagad muižas atjaunošanas darbos iesaistītie strādnieki, un viņi iesāka tradīciju uz katras atjaunotās ēkas iegravēt “OF” iniciāļus.

 

Pēdējo nopietno remontu pils bija piedzīvojusi pirms vairāk nekā 100 gadiem, pēc tam viss lēnām brucis un gājis bojā. Divdesmitajos un trīsdesmitajos gados, kad muižnieki pili jau zaudējuši, tajā atradās kultūras nams, tad kara laikā armijas hospitālis, pēc tam ēku kompleksu savā ziņā pārņēma kolhozs, kas nebija pats gādīgākais saimnieks. Pils galvenajā ēkā atradās kolhoza kantoris, kas savā ziņā bija labi, jo vismaz bija salabots jumts un celtne pavisam neaizgāja bojā. Pārējām celtnēm paveicās mazāk: daļu laika gaitā vienkārši nojauca.

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas kolhozs izjuka, bet pilij uzradās mantinieki, kuri 1993.gadā atjaunojuši savas īpašumtiesības. Taču mantiniekiem nebija līdzekļu, lai uzturētu un atjaunotu muižu, un tā turpināja iet postā.

Nurmuižas komplekss aizņem aptuveni 80 hektāru, kur saskaņā ar vēsturisko izziņu izvietotas 33 dažādas ēkas un būves – pati Nurmuižas pils jeb kungu māja, krogs, kūtis un staļļi, ratnīca, kalpu māja, vārtu tornis, dārznieka māja, oranžērija, smēde un daudzas citas.

galerija

Atklājiet Nurmuižas pils valdzinājumu tās aizraujošajā fotogalerijā, kurā atdzīvojas valdzinoši mirkļi.

Mūsdienīga

mantojuma elegance
Pilnībā

atjaunota

2004.gadā muižu iegādājās bijušais baņķieris, uzņēmējs Oļegs Fiļs. Pēc muižas iegādes, jau gandrīz 20 gadus notiek nemitīgas muižas pārvērtības – apjomīga izpēte, konservācija un renovācija, rūpīgi saglabājot esošo, atjaunojot zudušo un iedvešot jaunu dzīvību vēl šī gadsimta sākumā krūmos ieaugušajās būvju atliekās.

Nurmuižas pils teritorijā ir septiņi dažādi pieminekļi vienuviet – sešas ēkas ir valsts nozīmes kultūras pieminekļi, piecas ēkas ir vietējās nozīmes kultūras pieminekļi, ir arheoloģiskais piemineklis, dabas piemineklis, mākslas piemineklis un viss komplekss ir valsts nozīmes kultūras piemineklis.

Pēc muižas iegādes, pirmos piecus gadus notika tīrīšanas, pētīšanas un konservācijas darbi. Tad sāka pakāpeniski visu atjaunot un renovēt.

Izpētē konstatēts, ka Nurmuižas kungu māja būvēta kā nocietināta pils – sienā tagadējās ieejas vietā bijuši milzīgi iebraucamie vārti uz iekšējo pagalmu. Vēlāk vārti aizmūrēti. Pils iekštelpās redzama Bokslafa (vācbaltiešu arhitekts) rekonstrukcija ar 20.gadsimta sākuma jūgendstila pieskaņu, neoklasicisma interjera paraugiem un 32 kamīniem.th century, examples of Neoclassicism, and 32 fireplaces.

Pilī līdzās Bokslafa tapetēm un jūgendstila sienu dekoriem sastopami gan 19.gadsimta trīsdesmito gadu ampīra stila gleznojumi, gan citos laikos tapuši pārgleznojumi.

Kā stāsta muižas saimnieks, tikai pēdējos trijos gados, pamazām atdzimstot skatienam, atklājoties Nurmuižas kompleksa vēsturiskajam mērogam, sāk aktualizēties viens no grūtākajiem jautājumiem – kāda būs visu šo ēku turpmākā funkcija, jo ēku vēsturiskais pielietojums mūsdienās vairs nav aktuāls.

Vēsturiskajā kroga ēkā kopš 2020.gada maija ir atvērts Nurmuižas restorāns – pirmais publiski pieejamais objekts muižas kompleksā. Kroga ēkā sovhoza laikā bija garāžas un traktoru remontdarbnīcas, un renovācijas gaitā tika norakts aptuveni pusotru metru dziļš tehnoloģiskais uzslāņojums.

Objekts ar iespaidīgu izmēru jeb 700 kvadrātmetriem ir kādreizējā govju kūts, kas pēc pilnas renovācijas ir kļuvusi par vienu no pieprasītākajām svinību un koncertu vietām.

Uz vēsturiskajiem pamatiem atjaunota pils oranžērija un vīnogu dārzs, savukārt restaurētajā vēsturiski kalpu mājā, vēlāk – doktorātā, ir labiekārtota viesnīca ar divdesmit diviem numuriem. 

Muižā galvenokārt strādā Laucienes meistari, velkot paralēles ar fon Firksu laikiem, kad baroni bijuši saimnieciskās dzīves veidotāji un galvenie darba devēji gan pagastā, gan daudz plašākā apkaimē. Visas amatnieku tradīcijas, kas liktas lietā Nurmuižas atjaunošanā, nāk no šejienes, tās ir unikālas un neatkārtojamas.

Tā kā muižas saimnieks ir arī liels vīna cienītājs, kompleksā ir arī sava vīnogu audzētava. Daļa vīnogu aug vēsturiskajā oranžērijā un daļa – brīvā dabā jeb ar mūra sienām nocietinātā teritorijā, kur vīnogas tiek pasargātas no vēja un sala. Mūra sienas rada unikālu mikroklimatu. Nurmuižā aug Latvijas un padomju laiku vīnogu šķirnes, kā arī ir iestādītas tādas vīnogu šķirnes no Francijas kā Pinot Noir un Chardonnay. Vīnogu audzēšana prasa lielus ieguldījumus un laiku.

Atdzimšanu piedzīvojis arī Nurmuižas gleznainais parks. Teritorijas labiekārtošana veikta arheoloģiskā uzraudzībā, jo pils kompleksa veidošanās saistāma ar Livonijas ordeņa laiku. Parka plānošanā tika pieaicināta Ilze Māra Janelis – vienīgā Latvijas muižu dārzu un parku vēstures pētniece un ainavu arhitekte. Dokumentos parks jeb baroka dārzs pirmo reizi fiksēts 19.gadsimta sākumā – vienā no apjomīgākajiem Latvijas un Igaunijas viduslaiku piļu skatu un plānu krājumiem, tā sauktajā Pauluči albumā.

Katra ēka organiski papildina viena otru un ir izdevies saglabāt vēsturisko mantojumu, attīstot kompleksu un piedāvājot apmeklētājiem ekskursijas, restorāna, viesnīcas un SPA pakalpojumus.

mūsu

komanda

Mūsu nelielā, bet spēcīgā Nurmuižas Pils komanda ir mūsu viesnīcas, restorāna un SPA pamats. Strādājot vienoti, mēs cenšamies radīt neaizmirstamu pieredzi mūsu viesiem. Katrs mūsu komandas loceklis sniedz savas unikālās prasmes un zināšanas, lai pārspētu viesu gaidas. Pievēršot uzmanību detaļām un cenšoties sasniegt izcilību, mēs rūpīgi uzklausām savus viesus, paredzam viņu vajadzības un cenšamies radīt neaizmirstamus mirkļus, kas atbilst viņu vēlmēm. Mēs laipni gaidām jūs Nurmuizas Pilī, kur mūsu uzticīgā komanda ir gatava padarīt jūsu uzturēšanos neatkārtojamu. Kopā mēs radīsim vērtīgas atmiņas un padarīsim jūsu ceļojumu īpašu.

Olegs Fils
Oļegs Fiļs
Muižas saimnieks
Nurmuižas pils kompleksu 2004.gadā iegādājās baņķieris un uzņēmējs Oļegs Fiļs.
Pēc muižas iegādes, jau gandrīz 20 gadus notiek nemitīgas muižas pārvērtības – apjomīga izpēte, konservācija un renovācija, rūpīgi saglabājot esošo, atjaunojot zudušo un iedvešot jaunu dzīvību vēl šī gadsimta sākumā krūmos ieaugušajās būvju atliekās.
Šī nozīmīgā kultūras, vēstures un mākslas mantojuma saglabāšanai saimnieks iegulda savus privātos līdzekļus, smagu darbu, rūpes un mīlestību.
Kristine Jelinska
Kristīne Jelinska
Nurmuižas kompleksa vadītāja

Burvīgajā Nurmuižas valstībā Kristīna Jelinska eleganti aranžē katru detaļu, savijot kopā šī ievērojamā kompleksa atmosfēru un enerģiju. Ar neatslābstošu uzmanību detaļām viņa ir veltījusi sevi, lai radītu atmosfēru, kurā katrs elements harmoniski saplūst, atstājot neizdzēšamu iespaidu uz visiem, kas to apmeklē.

Madara Fetere
Restorāna direktore
Ainārs Ķego
Muižas pārvaldnieks
Aldis Denčiks
Muižas gids, novadpētnieks un grāmatu autors
Inta
Dārzniece
Jurijs Benko
Restorāna šefpavārs
Luīze Tamane
Pavārs
Elviss Zapackis
Pavārs
Agnija
Viesnīcas vadītāja
Līga Aleidzāne
Saimniecības nodaļas vadītāja
Monta Raģe
Viesmīle
Rūta
Viesmīle